Prof. Dr. Necdet Aras

Prof. Dr. Necdet Aras

        1947 Yılında Ankara Beypazarı’nda doğdu. İlk ve Ortaokulu Beypazarı’nda tamamlayarak Kabataş Erkek Lisesi'ne yatılı olarak girdi ve lise öğrenimini 1964 yılında bitirdi.
1965 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğrenimine devam eden Necdet Aras,1971 yılında Üroloji Ana Bilim Dalı'nda asistanlığa başladı, 1977yılında eğitimini tamamlayıp, uzman doktor olarak aynı klinikte akademik kadroda çalışmalara başladı.

1979-1980 yıllarında İngiltere Sheffield Royal Hallamshire Hospital'da kadrolu olarak böbrek nakli konusunda eğitim almış ve çalışmalar yapmıştır.
1982 yılında Doçent oldu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Böbrek Nakli Ünitesi'nin kurulmasını sağlayarak, İstanbul'da ilk olarak canlıdan böbrek naklini gerçekleştirmiştir.

1985 yılında Viyana'da aldığı eğitim sonrasında 1986 yılında Türkiye'de ilk kez böbrek taşları tedavisinde, Perkütan Nefrolitototomi’i (endoskopik taş kırma tedavisi) başlatmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Akademik çalışmalarını sürdürerek 1988 yılında Profesör olmuştur.

1990 yılında Aras Üroloji Merkezi'ni kurdu, vücut dışından ses dalgaları ile taş kırma işleminin öncülerindendir.2012 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı başkanı olmuştur.
Çalışmalarına böbrek ve idrar yolları taşları,kanserleri gibi uzmanlık dalı hastalıklarıyla,yarı zamanlı olarak İstanbul Tıp Fakültesi’nde ve özel olarak Aras Üroloji Merkezi'nde devam etmektedir.