TEDAVİ BİLGİLERİ

GONORE (BEL SOĞUKLUĞU), CHLAMİDYA-ÜREOPLAZMA (ÜRETRİT)

        İnsan vücudunun her bölgesinde cilt lezyonu (sivilce, çıban, yara) çıkabildiği cinsel bölgelerinde de çıkabilir. Eğer bu tip yaralar cinsel ilişki sonrasında çıktıysa tedavisi zorunlu kendiliğinden iyileşmeyen sorun olabilir. Üroloji -Dermatoloji ortak çalışması sonucunda bu tür rahatsızlar;
        Herpes genitalis (uçuk), sfilis (frengi), scabies (uyuz) ve genital siğil (kondilom) tedavi edilmektedir. İlaç tedavisi, dondurucu (freezing-kriyoterapi) yöntem ve lazer-koter sistemleri ile bu cilt lezyonlarından kurtulabilirsiniz. Bu cilt lezyonları bulaşıcı olabildiği için cinsel partnerin (eş) de kontrolü ve gerekirse tedavisi de yapılmalıdır. Cinsel bölgelerinde kısa zaman içinde çıkan sivilce ve yaralar için hastalar mutlaka vakit geçirmeden ürologa başvurmalıdırlar.
         İdrar yolundan kendiliğinden bir akıntı geliyorsa veya yanma-kaşıntı oluyorsa ve cinsel temas sonrasında ( 3gün - l ay ) bu olay ortaya çıktı ise gonore ( belsoğukluğu) , üretrit (chlamidya -üreoplasma -mycoplasma), trichomanas -gardnerella vaginalis vb gibi cinsel yolla geçen akıntılı hastalıklardan birine yakalanmış olabilirsiniz. Rasgele ilaç kullanmak yerine kültür alınarak hangi ilacın kullanılacağını saptamak mümkündür. Sadece ilaç tedavisi yeterli değildir mutlaka partner kontrolü ve tedavisi ile hastalıktan kurtulmak mümkündür.
        Cinsel aktif gruptakilerin idrar yolundan idrar dışında kendiliğinden bir akıntı geliyorsa veya iç çamaşırında leke görülüyorsa mutlaka ürologa veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına görünmelidirler.
        Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkin yoldur.