TEDAVİ BİLGİLERİ

TESTİS HASTALIKLARI TANI VE TEDAVİSİ: VARİKOSEL, HÎDROSEL, SPERMATOSEL, TESTİS TÜMÖRÜ, VAZEKTOMI (SPERM YOLLARININ BAĞLANMASI)

        Varikosel erkeklerin yaklaşık %15'inde görülen testis toplardamarlarının genişlemesidir. Kendisini testis veya kasıklarda aralıklı veya devamlı olan ağrı ile belli eder. Varikoselin erkekler açısından önemi kısırlık yapabilme tehlikesidir. Çocuğu olmayan erkeklerin yaklaşık % 30-40'mda sperm kalitesinde , hareketinde ve sayısında bozulma sebebi varikoseldir.

         Testisinizde elinize gelen, yeni fark ettiğiniz şişlik veya kitle varsa mutlaka ürolojiye muayene olmanız gerekir. Sperm kisti ( Spermatosel) veya testiste sıvı toplanması (hidrosel) gibi takip gerektirebilen selim sorunlar olabileceği gibi testisteki bu kitle tümör de olabilir. Doppler ultrasonografi sayesinde bu hastaların net olarak tanısını koyabilmekteyiz.

         Çocuğunuzun kasık bölgesinde veya testisinde şişlik gördüyseniz kasık fıtığı, kist, sıvı toplanması veya, kitle olabilir bu nedenle vakit geçirmeden ürolojiye başvurunuz.